Suomenmestaruuskisat ovat palttiarallaa viikon päässä. Kuten varmasti valtaosa osallistujista, painin paraikaa dekkivalinnan kanssa, enkä voi sanoa olevani voitolla..
Standardin metagame kehittyy todella nopeasti ja dekkivalinnan kannalta on erittäin tärkeää kerätä mahdollisimman kattavasti up-to-date informaatiota ennen valinnan lukkoon lyömistä.
Tässä tapauksessa tämä tarkoittaa odottelua yli tulevan viikonlopun, jotta Torinon ja Washingtonin GP:eiden tulokset ovat nähtävissä.
Laakereillaan ei toki kuitenkaan voi seisoa, mikäli haluaa olla hyvin valmistautunut vuoden merkittävintä kotimaista turnausta varten.
Omalla kohdallani tämä tarkoittaa pyrkimystä rajata potentiaalisten dekkivaihtoehtojen määrä mahdollisimman pieneksi. Kuten alla olevasta käy ilmi, rajaus on vielä työn alla..
Potentiaaliset vaihtoehdot
Mono Black Zombies on dekki, jota pelasin kaksi viikkoa sitten Poro Tourilla mennen pelatut matsit 5-1. Jo turnauksessa yllätyin korkeasta UW Approachin määrästä, ja totesinkin tiimille, että dekkivalinta ei ollut välttämättä spot-on.
Nykyinen formaatti on mielestäni entistäkin vihamielisempi Zombeja kohtaan Controllin sekä Gifts dekkien suosion noustessa. Myöskin yksittäisissä korttivalinnoissa Skysovereign on ollut kovassa nosteessa viime viikkojen aikana, ja uskon kyseisen kortin olevan formaatin parhaita kortteja Zombeja vastaan.
Tästä huolimatta, Zombies on dekkinä itsessään todella vahva, sekä sillä on kelvolliset sideboard optiot tarjolla huonoja matchuppeja varten. Myöskin, Zombies on dekki, jota olen pelannut eniten tässä formaatissa, mikä tukee sitä dekkivalinnakseni skaboihin.
Mono Red on formaatin kestomenestyjä. Mielestäni se on kiistatta formaatin paras aggro-dekki ja perusteltu valinta mihin tahansa Standard turnaukseen aina Ixalaniin saakka.
Mikäli en ole tyytyväinen muihin dekkivaihtoehtoihin, tulen pelaamaan Mono Rediä kisoissa.
Jeskai Gifts on formaatin uusin combo-dekki, joka suoriutui Denverin GP:llä erinomaisesti. Kuten kävi jo kerran aiemminkin formaatin alkumetreillä ennen PT:tä, God-Pharaoh's Gift yllätti varautumattoman metagamen totaalisesti ja oli lähellä olla GP:n breakout dekki.
Mikäli Jeskai Gifts ei pärjää hyvin Torinossa tai Washingtonissa, pidän dekkiä todella varteenotettavana vaihtoehtona ensi viikolle, targetoidun vihan määrän laskiessa metagamessa.
UW Approach on mielestäni ylivoimaisesti houkuttelevin control-vaihtoehto nykymetaan. Tämä johtuu täysin Mono Redin olemassa olosta.
Control-dekkien joukosta UW Approach on ainut, jolla on päivänvaloa kestävät numerot kyseisessä matchupissa. Tämän lisäksi UW Approachilla on positiiviset matchupit monia muita Tier 1 dekkejä vastaan, tehden siitä vahvan vaihtoehdon sm-kisoihin.
Viimeisenä vaihtoehtona pidän formaatin tämän hetkistä top-dogia, Temur Energyä. Se edustaa formaatin klassista midrange-dekkiä, jonka vahvuus piilee koko 75 kortin kokonaisuudessa.
Useat matchupit saattavat olla ensimmäisessä pelissä yllättävänkin negatiivisiä, mutta voimasuhteet muuttuvat radikaalisti sideboardattuihin peleihin, joissa Temur ottaa isännän roolin.
Temur Energystä on pinnalla muutamia mielenkiintoisia vaihtoehtoja kiinteään coren päälle. Uusin trendi on The Scarab Godin spläshääminen RUG Coreen.
Tämä on reaktiota mirrorin ja Gifts -dekkien suosion nousuun, joissa molemmissa Scarab God on erinomainen.
Yleisiä mietteitä
- Formaatti kulkee ja kehittyy viikon sykleissä. Tämän viikonlopun deck-to-play on mielestäni Mono Red, sillä metagame tuntuu olevan hienoisessa pyörteessä, missä pelaajat kokeilevat kaikenlaisia uutuuksia.
Esimerkkinä neljännen värin splashaaminen Temur Energyyn heikentää manabasea aavistuksen, joka luonnollisesti pelaa suoraan Mono Redin pussiin. - Torinon ja Washingtonin tulokset määrittävät omalla kohdallani SM-kisojen dekkivalinnan. Se dekki, mikä jää vähimmälle huomiolle tulevana viikonloppuna, nettoaa eniten seuraavalle viikonlopulle.
- Kuten aina tulee toitotettua, on tärkeää nauttia dekistä, jota pelaa. On hankala pukea sanoiksi tämän vaikutusta pelisuorituksiin ja menestykseen, mutta ne selkeästi kulkevat käsi kädessä.
- Suomen metagame ei ole yhtä nopea kehittymään kuin maailmalla sekä modossa. Parhaimman osviitan Suomen metagamesta saa kahden viikon takaiselta Poro Tourilta.
__________
Mukavaa viikonloppua,
Sami Häggkvist