×
Unfortunately we have no shipping options for Unknown.

Päivän Poro Livessä pelaajahaastattelussa on Leo Lahonen ja aiheena Standard Gauntlet Poro Tourille tultaessa. Videolla ilmeni teknisiä ongelmia audion kanssa, joten siitä on tarjolla vain leikattu versio:



Leon dekkilista RPTQ:lla oli Brad Nelsonin käsialaa ja näyttää seuraavalta:

BG Constrictor
 
3 Verdurous Gearhulk
4 Walking Ballista
3 Catacomb Sifter
4 Sylvan Advocate
4 Winding Constrictor
2 Rishkar, Peema Renegade
4 Nissa, Voice of Zendikar
4 Fatal Push
4 Grasp of Darkness
4 Oath of Nissa
9 Forest
7 Swamp
4 Blooming Marsh
4 Hissing Quagmire
 
Sideboard
 
2 Dissenter's Deliverance
1 Murder
2 Skysovereign, Consul Flagship
2 Dispossess
1 Doomfall
1 Never
3 Transgress the Mind
3 Yahenni's Expertise

BG on yksi formaatin neljästä isosta dekistä ja yo. versio on mielestäni hyvä lähtökohta viikonlopun karkeloihin.

**

Omat vaihtoehtoni viikonlopulle ovat joko Mono Black Zombie tai Temur Energy, jotka pärjäsivät molemmat todella hyvin viikonlopun turnauksissa:

Listat omista vaihtoehdoistani näyttävät suurinpiirtein seuraavilta:

Mono Black Zombies
 
4 Cryptbreaker
4 Diregraf Colossus
4 Dread Wanderer
4 Lord of the Accursed
1 Metallic Mimic
4 Relentless Dead
4 Dark Salvation
3 Fatal Push
3 Grasp of Darkness
4 Liliana's Mastery
4 Ifnir Deadlands
1 Scavenger Grounds
19 Swamp
1 Westvale Abbey
 
Sideboard
 
1 Fatal Push
1 Grasp of Darkness
1 Dispossess
2 Kalitas, Traitor of Ghet
2 Liliana, the Last Hope
1 Murder
2 Never // Return
2 Skysovereign, Consul Flagship
3 Transgress the Mind


Zombiet on mielestäni avoimessa metassa formaatin paras dekki tällä hetkellä. 
Tälle antaa tukea lauantain MOCS, jossa Top 8:ssa oli viisi kappaletta Zombeja. 

Temur Energy
 
3 Bristling Hydra
3 Glorybringer
4 Longtusk Cub
4 Rogue Refiner
4 Servant of the Conduit
4 Whirler Virtuoso
2 Aethersphere Harvester
2 Abrade
4 Harnessed Lightning
2 Magma Spray
2 Skysovereign, Consul Flagship
4 Attune with Aether
4 Forest
1 Island
2 Mountain
4 Aether Hub
4 Botanical Sanctum
1 Lumbering Falls
3 Sheltered Thicket
3 Spirebluff Canal
 
Sideboard
 
1 Tireless Tracker
1 Abrade
2 Dispel
1 Magma Spray
3 Negate
1 Chandra, Flamecaller
2 Chandra, Torch of Defiance
2 Confiscation Coup
2 Radiant Flames


Temur Energy ja sen menestys sunnuntain PTQ:ssa on luontainen askel eteenpäin lauantain Zombie-dominanssista, sillä dekkien keskinäinen matchup kallistuu selkeästi Temur Energyn suosioon. 
BBD pelasi kyseistä listaa SCG Classicissa sijoittuen neljän parhaan joukkoon. Pidän siitä miten dekin flex-slotit on tässä versiossa käytetty.
Mielestäni Skysovereign on formaatin paras kortti Zombeja vastaan sekä Aethersphere Harvester on vieläkin erittäin hyvin positioitu kortti formaatissa, eritoten energy-painotteisessa dekissä.

***

Videolta poisjääneessä osuudessa veikkailimme Leon kanssa tulevan viikonlopun suoriutujia Poro Tourilla:

Leon valinnat

  • Andrey Kovalevskiy
  • Matti Kuisma
  • Roope Metsä

Samin valinnat

  • Antti Malin
  • Jori Hukka
  • Rasmus Mellanen

Nähtäväksi jää kumman valinnat suoriutuvat paremmin!

__________

Mukavaa alkanutta viikkoa,
Sami Häggkvist