Pro Tour Kyoton ensimmäinen päivä on paketissa ja suureksi harmiksi turnaus meni suomalaisten osalta mollivoittoisesti.
Matti Kuisma jäi yhdeksään pisteeseen ja Teemu Halonen kuuteen. Pojat aloittivat PT:n missaamalla draftin ja näin ollen pelit alkoivat vasta Constructed kierroksista 0-3 tilanteesta kumpainenkin.
Erityisesti Matin kohdalla tuloksia seurattiin täällä kotipuolessa silmä kovana, sillä Gold leveliin olisi vaadittu ainoastaan 9-7 tai parempi lopputulos PT:ltä.
Päällimmäinen fiilis on epäilemättä karvas pettymys, mikä on enemmän kuin ymmärrettävää. Itsekin olisin varmasti täysin murtunut huomioon ottaen tavan, jolla turnaus lähti käyntiin.
On kuitenkin hyvä muistaa lähtökohdat kauden alusta; tavoitteena oli Silver level ja kapteeni-slotti. Nämä tavoitteet jyrättiin jo kauan ennen maaliviivaa.
Jälkikäteen katsottuna omasta mielestäni Matin turnausvuosi on kuitenkin ollut kokonaisuutena todella onnistunut ja siihen täytyy olla tyytyväinen.
Pro Tourin Day 1 metagame näytti seuraavalta:
Ensimmäisen päivän suoriutujat
- Ramunap Red [PT:n ylivoimaisesti suosituin dekki sekä molempien 8-0 pilottien dekkivalinta.]
- Mono Black Zombies [Toinen kärkipöytien dekki ykköspäivältä ja omaa myös hyvän mono-R matsin; odotan useita kappaleita löytyvän kahdeksan parhaan joukosta]
- RG Pummeler [William Jensen pelasi Pummelerilla useamman matsin kamerassa ja dekki tuntui vakuuttavalta; sillä on ymmärtääkseni positiivinen matchup molempia yllä mainittuja dekkejä vastaan]
Yleisiä mietteitä
- Zombiet tekivät comebackin. Viime Pro Tourin voiton jälkeen dekki hiipui hiljalleen suosiossa ja putosi Tier 2 dekkien kirjoon. Hyvä Ramunap Red MU teki siitä houkuttelevan dekkivalinnan jälleen kerran.
- Oma fiilis PT:llä mentäessä oli että GB Energy olisi päivän suoriutuja, mutta toisin kävi. Se oli harvan pro-pelaajan valinta eikä tähän astisen informaation valossa tuloksetkaan olleet kummoisia.
- Formaatti on todella nopea, eivätkä Control strategiat tunnu pysyvän kiukkuisten punaisten miesten valssin tahdissa. Formaatin täytyy kehittyä monta askelta, ennen kuin Control pääsee loistamaan.
- Midrange strategioita löytyi PT:ltä useampia, joista itselle mielenkiintoisin on UW God-Pharaoh's Gift dekki.
Näillä eväin kohti Ropecon viikonloppua ja Pro Tourin toista päivää
_______________________
Huippuviikonloppua,
Sami Häggkvist