Pro Tour Amonkhet on nyt taputeltu ja Poro Liven parissa käsitellään viikonlopun suoriutujia Standardin saralla:

Alla vielä tekstimuotoiset dekkilistat videolla käsitellyistä dekeistä:

Chris Fennell - BW Zombies
 
4 Dread Wanderer
4 Cryptbreaker
4 Wayward Servant
2 Binding Mummy
4 Diregraf Colossus
4 Lord of the Accursed
 
4 Dark Salvation
4 Fatal Push
2 Anguished Unmaking
4 Liliana's Mastery
 
4 Concealed Courtyard
4 Shambling Vent
6 Plains
10 Swamp
 
Sideboard
 
1 Anguished Unmaking
4 Gideon, Ally of Zendikar
4 Transgress the Mind
4 Scrapheap Scrounger
2 Declaration in Stone

 **

Yuuya Watanabe - Temur Marvel
 
4 Rogue Refiner
2 Whirler Virtuoso
1 Torrential Gearhulk
3 Ulamog, the Ceaseless Hunger
 
4 Attune with Aether
3 Censor
3 Dissenter's Deliverance
4 Harnessed Lightning
1 Negate
1 Kozilek's Return
4 Glimmer of Genius
4 Woodweaver's Puzzleknot
4 Aetherworks Marvel
 
4 Aether Hub
4 Botanical Sanctum
5 Forest
1 Island
2 Lumbering Falls
1 Mountain
1 Shrine of the Forsaken Gods
4 Spirebluff Canal
 
Sideboard
 
3 Negate
2 Shielded Aether Thief
4 Tireless Tracker
3 Bristling Hydra
1 Dispel
2 Radiant Flames

**

Ken Yukuhiro - GB Energy Aggro
 
4 Walking Ballista
4 Greenbelt Rampager
4 Longtusk Cub
4 Winding Constrictor
3 Glint-Sleeve Siphoner
4 Rishkar, Peema Renegade
4 Bone Picker
 
4 Attune with Aether
4 Fatal Push
2 Grasp of Darkness
3 Heart of Kiran
 
5 Forest
4 Aether Hub
4 Blooming Marsh
4 Hissing Quagmire
3 Swamp
 
Sideboard
 
 
1 Grasp of Darkness
1 Heart of Kiran
3 Manglehorn
2 Tireless Tracker
4 Blossoming Defense
1 Lay Bare the Heart
2 Dispossess
1 Nissa, Vital Force

 **

Gerry Thompson - Mono Black Zombies
 
4 Cryptbreaker
4 Dread Wanderer
4 Metallic Mimic
4 Relentless Dead
4 Lord of the Accursed
4 Diregraf Colossus
 
4 Dark Salvation
2 Fatal Push
3 Grasp of Darkness
3 Liliana's Mastery
 
2 Westvale Abbey
22 Swamp
 
Sideboard
 
 
1 Grasp of Darkness
2 Lost Legacy
3 Liliana, the Last Hope
3 Scrapheap Scrounger
2 Gonti, Lord of Luxury
2 Transgress the Mind
2 Aethersphere Harvester

 **

Peter Vieren - UR Control
 
4 Torrential Gearhulk
 
3 Sweltering Suns
4 Magma Spray
4 Harnessed Lightning
3 Censor
3 Negate
2 Essence Scatter
3 Disallow
1 Void Shatter
4 Glimmer of Genius
4 Hieroglyphic Illumination
1 Pull from Tomorrow
 
4 Spirebluff Canal
4 Wandering Fumarole
4 Aether Hub
4 Mountain
8 Island
 
Sideboard
 
1 Negate
1 Essence Scatter
4 Thing in the Ice
3 Dynavolt Tower
3 Dispel
1 Commit // Memory
1 Brutal Expulsion
1 Glorybringer

 **

William Jensen - Sultai Marvel
 
2 Liliana, Death's Majesty
 
1 Noxious Gearhulk
2 Ishkanah, Grafwidow
3 Ulamog, the Ceaseless Hunger
2 Demon of Dark Schemes
4 Rogue Refiner
4 Servant of the Conduit
 
1 Traverse the Ulvenwald
4 Attune with Aether
2 Dissenter's Deliverance
4 Fatal Push
2 Woodweaver's Puzzleknot
4 Aetherworks Marvel
3 Vessel of Nascency
 
4 Blooming Marsh
4 Botanical Sanctum
4 Aether Hub
2 Evolving Wilds
4 Forest
3 Swamp
1 Island
 
Sideboard
 
2 Never // Return
1 Kalitas, Traitor of Ghet
2 Tireless Tracker
4 Glint-Sleeve Siphoner
2 Dispossess
2 Negate
2 Yahenni's Expertise

**

Patrick Dickmann - Jund Gods
 
4 Greenbelt Rampager
4 Voltaic Brawler
4 Scrapheap Scrounger
2 Longtusk Cub
2 Rhonas the Indomitable
3 Hazoret the Fervent
2 Bristling Hydra
2 Glorybringer
 
4 Attune with Aether
2 Fatal Push
2 Blossoming Defense
4 Unlicensed Disintegration
4 Heart of Kiran
 
4 Blooming Marsh
4 Aether Hub
4 Game Trail
1 Sheltered Thicket
4 Forest
3 Mountain
1 Swamp
 
Sideboard
 
1 Fatal Push
3 Radiant Flames
2 Prowling Serpopard
2 Skysovereign, Consul Flagship
2 Release the Gremlins
2 Transgress the Mind
1 Ob Nixilis Reignited
1 Dispossess
1 Nissa, Vital Force

 

Näillä eväin kohti ensi viikonlopun Game Dayta & Showdownia!
______

Mukavaa alkanutta viikkoa,
Sami Häggkvist